forum
definicje
myto dzisiaj
zasoby
wiadomości
wywiady
FAQ
kontakt
przydatne linki
mapa polski
forum

Pobór opłat na odcinku A2 Września - Konin zostanie zmodernizowany

Na płatnym odcinku autostrady A2 między Wrześnią a Koninem w ciągu najbliższych kilku lat nastąpią zmiany. Koncesjonariusz trasy – Autostrada Wielkopolska S.A. – zamierza zreorganizować system poboru opłat.

Na wspomnianym odcinku funkcjonują trzy węzły drogowe, zlokalizowane w miejscowościach: Słupca, Sługocin i Modła. Lecz do ich obsługi stworzono tylko jeden punkt poboru opłat w Lądku, przez co ściągalność opłat za przejazd jest niekompletna. Sytuacja może się zmienić już w przyszłym roku bowiem według wstępnych zapowiedzi koncesjonariusz autostrady chce rozbudować pierwszy z wymienionych węzłów w Słupcy oraz wyposażyć go w punkt poboru opłat. Zmiany mogą nastąpić także na węźle w Sługocinie. Istniejący tam węzeł drogowy nie spełnia autostradowych norm, a ruch pojazdów jest niewielki. Dlatego zarządca trasy rozważa jego likwidacje. Powodem są przede wszystkim pieniądze. Koszt przebudowy węzła i doposażenia go w bramki poboru opłat jest wyższy niż szacowane przychody. Lecz na likwidację nie godzą się miejscowe samorządy.
Zmianie ulegnie także funkcjonujący system poboru opłat. Obecnie ma on charakter systemu otwartego, lecz w przyszłości ulegnie on zmianie na system zamknięty. Każdy podróżny będzie uiszczał opłatę za przejazd przy wyjeździe z płatnego odcinka. Tym samym pobór opłat zostanie upodobniony do systemu jaki w 2011 roku będzie obejmował cały odcinek od Strykowa pod Łodzią do Świecka przy granicy z Niemcami.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, w 2012 roku wszystkie płatne trasy w Polsce zostaną dostosowane do Europejskiej Usługi Poboru Opłat (EETS). Komisja zobowiązuje operatorów płatnych tras na terenie Unii Europejskiej do ujednolicenia sposobu poboru opłat za przejazd. Początkowo elektroniczny system będzie dotyczył pojazdów o masie powyżej 3,5 tony oraz pojazdów do przewożenia co najmniej 9 pasażerów.

<<< powrót